Škola v prírode - Zuberec
Začiatok jesene je pre mnohých žiakov pochmúrnym obdobím, ktoré so sebou prináša hneď niekoľko nepríjemných zmien. Letné prázdniny sa definitívne skončili, a tak nás všetkých čaká skoré ranné vstávanie, každodenný stereotyp a čoraz kratšie, ale i daždivejšie dni. Preto sme sa tento školský rok rozhodli, že našich žiakov potešíme netradičným vyučovaním mimo priestorov našej základnej školy.
Hrejivé októbrové lúče babieho leta nás inšpirovali k tomu, aby sme spoločne s pánom riaditeľom - Ľubomírom Ivanom, naplánovali dvojdňový pobyt pre šiestakov v škole v prírode v Zuberci. Naším cieľom nebolo tradičné vzdelávanie sa s učebnicou a zošitom, ale zážitkové učenie priamo v teréne. Pri plánovaní výletu sme pracovali s prierezovými témami, ktoré priaznivo ovplyvňujú proces utvárania a rozvíjania funkčných kompetencií žiakov. Zamerali sme sa najmä na osobnostný a sociálny rozvoj žiakov, enviromentálnu výchovu a ochranu života a zdravia.
Ako prví sa na dobrodružnú výpravu vydali žiaci zo 6.A a 6.C pod vedením triednych pani učiteliek – Viery Tukovej a Lucie Lepišovej, a pána učiteľa Mariána Klimčíka. O dva dni neskôr nás vystriedali žiaci zo 6.B s triednou pani učiteľkou Máriou Geschwandtnerovou a pani učiteľkou Danou Plevovou.
Hneď po našom príchode do Zuberca sme absolvovali kurz prvej pomoci pod vedením pani učiteľky Malastovej a jej šikovných pomocníčok, žiačok z 9.B (Zitky Turčákovej, Aničky Lonekovej a Sašky Bečkovej). Dievčatá si pre nás pripravili tri stanovištia, na ktorých sme sa naučili, ako ošetriť ľahké popáleniny, zlomeniny, a ako postupovať pri umelom dýchaní a masáži srdca. Žiakov najviac zaujali ich umelo vytvorené zranenia, ktoré vyzerali naozaj hodnoverne, a dokonca inšpirovali naše šiestačky k tomu, že sa celý večer horlivo maľovali a strašili chlapcov s fingovanými zraneniami :).
Poobede sme sa vybrali na krátku túru okolo Zverovky. Na novozriadenom náučnom chodníku sme sa postupne pristavili pri piatich drevených schránkach, v ktorých sa ukrývali stručné zaujímavosti o príslušnom mieste. Počas cesty sa v deťoch prebudila aj hubárska vášeň, a tak sme z výletu odchádzali s plnou náručou jedlých hríbov. Navštívili sme i symbolický cintorín obetí hôr a budovu horskej záchrannej služby, kde nám pán Rastislav Šroba priblížil poslanie a náplň ich práce, a ukázal nám techniku, ktorú záchranári pri svojej práci aktívne využívajú.
Po návrate do školy si deti na chvíľku oddýchli, a potom nás čakalo spoločné opekanie a preskakovanie vatry, za ktorú by sa nehanbil ani známy slovenský zbojník – Jurko Jánošík. Vôňa pečenej klobásky a zážitky z nočnej naháňačky deťom dodali energiu aj na niekoľkohodinové zápolenie vo vybíjanej, ktoré sa nieslo v priateľskej a uvoľnenej atmosfére.
Na druhý deň sme sa vybrali na výlet do skanzenu v Brestovej, kde sme spoločne odhaľovali spôsob života v oravských dedinách v minulosti. Žiaci sa prostredníctvom skupinovej aktivity oboznámili s tradičnou ľudovou kultúrou nášho regiónu, a súčasne upevnili svoje kamarátske vzťahy. Po chutnom obede sme sa pobalili a s ťažkým srdcom vyrazili na cestu domov.
Netradičné vyučovanie v prírode vzbudilo u žiakov mimoriadne pozitívny ohlas. Vďaka spoločne strávenému času sa upevnili nielen vzťahy medzi žiakmi a učiteľmi, ale aj medzi jednotlivými triedami. Pevne veríme, že sa táto pekná akcia stane našou každoročnou tradíciou.
Mgr. Lucia Lepišová