V stredu 24.5. 2023 sa žiaci 8. ročníka zúčastnili literárno-geografickej exkurzie v Oravskej Polhore. Hoci nám počasie veľmi neprialo, nenechali sme si pokaziť náladu a vyzbrojení dáždnikmi a pršiplášťami sme o 7:45 vyštartovali z autobusového nástupišťa v Nižnej. Naše prvé kroky smerovali do Hájovne pod Babou horou. Toto idylické miesto v lone oravskej prírody je neodmysliteľne späté s dvomi významnými predstaviteľmi slovenskej literatúry – s Pavlom Országhom Hviezdoslavom a s Milom Urbanom. Pani lektorka nás najprv previedla literárnou expozíciou venovanou dielu Hájnikova žena. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavých informácií o Hviezdoslavovom živote, ale aj o prostredí, v ktorom čerpal tvorivú inšpiráciu. Neskôr sme sa presunuli do budovy venovanej životu a dielu Mila Urbana. Hneď pri vstupe do tejto expozície nás privítala rovnianska „hora“, v ktorej je symbolicky zasadený autorov portrét. Urbanov neľahký život vzbudil u žiakov množstvo otázok, pričom ani jedna z nich neostala nezodpovedaná. Nechýbali ani predmety z jeho osobnej pozostalosti a kópia Urbanovej „pracovne“ z čias jeho pobytu v Chorvátskom Grobe.
Po literárnej prehliadke sme sa presunuli na Slanú vodu. Pôvodne sme sa chceli poprechádzať Hviezdoslavovou alejou, ale keďže dážď neustával, nezostávalo nám nič iné, iba si to opäť „uľahčiť“ autobusovou formou J. Pri altánku s minerálnym prameňom Anna nás už čakal p. Ivan Matis z obecného úradu, ktorý nás oboznámil s históriou miestnych kúpeľov a so spôsobom ich fungovania. Veľmi nás prekvapilo, že v minulosti kúpele pravidelne navštevovali mnohé významné osobnosti ako P. O. Hviezdoslav, Mária Terézia Tešínska či Lenin. Žiaci mali možnosť otestovať si svoje chuťové poháriky – po dúšku slanej vody priamo z prameňa sa na ich tvárach vystriedali všelijaké grimasy J.
Našou ďalšou zastávkou bola rozhľadňa na starej obchodnej ceste Trhovnici. Bohužiaľ, opäť sme doplatili na vrtochy počasia – výhľad nám zaclonila hustá biela hmla, a tak sme to po chvíli vzdali a presunuli sme sa do Európskeho centra gajdošskej kultúry, ktoré je situované priamo v srdci Oravskej Polhory. Jedná sa o unikátny objekt, ktorý sa zatiaľ nenachádza nikde inde v strednej Európe. Hneď pri vstupe do budovy nás ohromila koncertná sála, ktorej dizajn a interiér pomáhal navrhnúť Škót, ktorý vyučuje muzikológiu na krakovskej univerzite v Poľsku. Mali sme možnosť vypočuť si ukážky hry na pastiersku píšťalku, gajdy, fujaru, koncovku, drumbľu a rôzne iné nástroje. Vďaka otvoreným stropom ich zvuk v priestoroch sály rezonoval naplno a mnohí z nás mali z tohto zážitku husiu kožu. Po koncerte sme sa presunuli do galérie, v ktorej sú vystavené rôzne druhy gájd z celého sveta, a taktiež sme nakukli do dielne, kde sme na vlastné oči videli, ako sa vyrábajú jednotlivé hudobné nástroje.
Zlatým klincom celej exkurzie bola návšteva miestneho športovo-kultúrneho areálu. Nachádza sa tu Centrum integrovanej cyklistiky, jedinečná pumptracková dráha, výstava umeleckej tvorby (cyklodomček), inhalatórium na slanú vodu a v neposlednom rade odparovňa a sušiareň soli, ktorá názorne demonštruje spôsob odparovania v bývalých kúpeľoch. Domov sme sa vracali obohatení nielen o množstvo cenných informácií, ale aj praktických skúseností a zážitkov. Veď nenadarmo sa hovorí, že „lepšie je raz vidieť ako stokrát počuť“.
(Mgr. Lucia Hladeková, Mgr. Ľubomíra Veselá)