• Naša škola najúspešnejšia na okresnom kole v bedmintone

30. 11. 2023

Tento rok sa uskutočnilo okresné kolo v bedmintone žiakov základných škôl a osemročných gymnázií v príjemnom prostredí športovej haly gymnázia Tvrdošín. Turnaja sa zúčastnilo 6 chlapčenských a 6 dievčenských dvojíc, ktoré vždy medzi sebou odohrali jednu štvorhru a dve dvojhry. Po zápasoch v skupinách sa hralo semifinále a finále.

Našim chlapcom a dievčatám sa na turnaji veľmi darilo. V kategórii chlapcov do krajského kola z prvého miesta bez straty setu postúpili Gregor Skurčák 9.A a Marek Korčuška z 8. A. Druhé miesto po preukázanej veľkej bojovnosti si zaslúžili  Tomáš Hlavaj  9. A s Danielom Kristofčákom zo 6. A. V kategórii dievčat Dominika Argalášová z 8. A  a Miriam Domagalová z 5.A, prešli turnajom tiež bez jedinej prehry. Piate miesto ešte obsadila nádejná dvojica Nikola Hlavajová a Natália Kubalová.

Všetkým žiakom ďakujeme za reprezentáciu našej školy a postupujúcim veľa šťastia v krajskom kole v Dolnom Kubíne.

JS

24. 11. 2023

​   V pondelok 20. novembra 2023 sa v našej škole uskutočnilo Školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Devätnásti žiaci zo 7. – 9. ročníka si zmerali sily v piatich disciplínach, v ktorých sme si preverili ich lexikálne, gramatické, čitateľské, posluchové i komunikačné zručnosti.

Žiaci súťažili v dvoch kategóriách:

Kategória A (5. - 7. ročník)

1. miesto:   Janka Kajanová (7.B)

2. miesto:   Stela Hradská (7.B)

3. miesto:   Gregor Scott (7.B)

Kategória B (:8. – 9. ročník)

1. miesto:  Timotej Turčák (9.B)

2. miesto:  Klára Hradská (9.B)

3. miesto:  Sebastián Pavelek (9.A)

Výhercom srdečne blahoželáme a víťazom držíme palce na Okresnom kole, ktoré prebehne v januári 2024.

(Kabinet cudzích jazykov)

• Starí rodičia v škole

23. 11. 2023

Tento rok sa deti z 3.A rozhodli stretnúť so svojimi starými rodičmi trošku ináč ako v predchádzajúcich rokoch na besiedkach. Stretli sa s nimi priamo na vyučovaní. Podľa pozvánky, mohli starkí prísť do školy na akúkoľvek hodinu, ktorú si vybrali. Bola to pre nich príležitosť vidieť svoje vnúčatá pri školskej práci, ale aj pozorovať ich správanie v iných podmienkach, než v akých ich poznajú doma. Pre deti bolo prekvapením zistenie, že ich babky a dedkovia sa dokázali pružne zapojiť do vyučovania, kde ukázali aj svoju pohotovosť a šikovnosť. Starí rodičia tiež dostali priestor na spomienky a zážitky z čias, keď ešte chodili do školy. Tento netradičný vyučovací deň, ktorý sa uskutočnil 21.11., bol príjemným spestrením a obohatením pre obidve strany.

Počas novembrových dní aj trieda 3.B pozývala svojich starých rodičov do školy. Na triednických hodinách mali deti možnosť dozvedieť sa o tom, ako sa kedysi žilo a pracovalo. Hostia im priniesli ukázať rôzne nástroje potrebné pri práci v minulosti ako aj oblečenie zo svojho detstva, ktoré si deti mohli aj vyskúšať. Záujem vzbudilo aj takmer storočné školské vysvedčenie, ktoré patrilo jednému praprarodičovi. Obsahovo bohaté rozprávanie starých rodičov určite prispelo k poznaniu a prehĺbeniu vďačnosti za všetky možnosti, ktoré deťom ponúka dnešný svet.

• Šikovní štvrtáci

18. 11. 2023

Žiaci štvrtáckych tried sa posledné októbrové týždne veľa učili a aj naučili o vesmíre. Ich výstupom z tejto témy bol vyrobiť akýsi model našej Slnečnej sústavy. Pracovali vo dvojiciach aj v trojiciach, použili rôzne materiály, techniky, ale hlavne sa pri tom veľa naučili a zabavili.

4.A a 4.B

• Dni zdravej výživy

6. 11. 2023

Počas tretieho októbrového týždňa sme na prvom stupni našej školy venovali pozornosť
            zdravému stravovaniu. Pomocou rôznych aktivít boli deti oboznámené s možnosťami správneho
            výberu potravín. Nasledovala vlastná tvorba zeleninových a ovocných šalátov. Druháci a tretiaci si
            pomerne hravo poradili s krájaním i strúhaním, najviac ich bavilo najmä dochucovanie hotových
            produktov. Prvákom prišli s prípravou zdravej desiaty ochotne pomôcť už skúsení a zruční štvrtáci.
            V priateľskej atmosfére sa im darilo, radosť bola na obidvoch stranách.
                 Venovať čas a pozornosť zdravej výžive malo zmysel. Deti zistili, že príprava takejto zdravej
            pochutiny vôbec nie je náročná, skôr zábavná, a môžu si ju doma hocikedy zopakovať.