Gajdovačka aj v Nižnej
V súvislosti so 16.ročníkom medzinárodného gajdošského festivalu, ktorý sa uskutočnil počas druhého septembrového víkendu v Oravskej Polhore, mali možnosť aj žiaci z 1.stupňa základnej školy a škôlky zoznámiť sa s rôznymi ľudovými nástrojmi.
V kinosále Domu kultúry v Nižnej sa deťom postupne predstavili rôzny typy gájd a to nielen svojimi zvukmi, ale aj svojim pôvodom a výrobou. Dozvedeli sa, že gajdošská kultúra reprezentuje dlhodobú hudobnú tradíciu roľníckeho a pastierskeho obyvateľstva, ktorá sa zachovala dodnes. Tento zaujímavý nástroj bol zapísaný aj do zoznamu kultúrneho dedičstva Slovenska. Pozoruhodné bolo, že okrem dospelých muzikantov hral na tomto nástroji aj rovesník divákov z publika. O svojej záľube dokázal aj porozprávať a že hrať na gajdách nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá, si skúsil aj dobrovoľník z obecenstva. Potom nasledovala hra na drevených píšťalkách rôzneho tvaru, s dierkami i bez nich. Deti zaujala handrárska píšťalka, vyrobená z bravčovej kosti, ktorú kedysi používali putovní handrári ako signálny nástroj oznamujúci svoj príchod do dediny. Najväčší obdiv a uznanie si však vyslúžila fujara, ktorá je našim najsvojráznejším ľudovým hudobným nástrojom. Jej
charakteristický a nezameniteľný zvuk súvisí aj s jej výrobou z bazového dreva a spôsobom hry. V závere hudobného výchovného koncertu mali deti možnosť skúsiť si zahrať na niektorom z predstavovaných hudobných nástrojov, prípadne si dať zahrať obľúbenú ľudovú pesničku.
Podujatie možno hodnotiť ako vydarené, na malom priestore sa deťom dostalo hodne informácií, zážitkov a možno sa pre niekoho stalo aj motiváciou pre hru na podobných nástrojoch.
Z. Bachanová