Dňa 31. januára 2025 sa žiaci 7. a 8. ročníka našej školy vydali na exkurziu do historického mesta Prešov. Cieľom exkurzie bolo spoznať nielen kultúrne a historické pamiatky tohto mesta, ale aj navštíviť tri chrámy rôznych vierovyznaní.
Prvou zastávkou bola návšteva františkánskeho kláštora a kostola sv. Jozefa. Ranobarokový kostol s dvoma vežami, ktorého história siaha do 14. storočia, spravujú františkáni od 17. storočia až dodnes. Obdivovali sme v ňom nielen peknú barokovú prestavbu, ktorá sa uskutočnila v 17. storočí vďaka rodu Klobušických, ale aj unikátny betlehem, ktorý obsahuje viac než 61 pohyblivých postáv. Po návšteve kostola sme sa presunuli do kaplnky Všetkých svätých, ktorá je relikviárom 471 blahoslavených a svätcov. Rehoľný brat nás v nej privítal slovami : „Vitajte v malom nebi.“ Porozprával nám o vzniku kaplnky, druhoch relikvií, ktoré sa v nej nachádzajú, akým spôsobom sa získavajú a pripomenul, že poslednou „relikviou“ je zrkadlo. Keď sa do neho návštevníci pozrú, vidia seba. Ide o odkaz, že všetci sme povolaní k svätosti.
Ďalšou zastávkou bol grécko-katolícky katedrálny chrám sv. Jána Krstiteľa, kde si žiaci prezreli krásne fresky zobrazujúce fragmenty zo života Jána Krstiteľa a kaplnky, v ktorých sú v sarkofágoch uložené pozostatky dvoch blahoslavených biskupov - o. Vasila Hopka a o. Pavla Petro Gojdiča. Pán kaplán nám počas historického výkladu umožnil nahliadnuť aj za ikonostas k svätostánku, kde sa slávi liturgia. V chráme sa nachádza aj relikvia sv. kríža a faksimile – kópia Turínskeho plátna, ktorú prešovskej archieparchii v roku 2003 daroval turínsky arcibiskup. Mali sme výnimočnú príležitosť navštíviť aj krypty pod katedrálou, kde sú uložené pozostatky minoritov, biskupov a mnohých iných osobností, ktorí sa podieľali na zveľadovaní tohto chrámu.
Po návšteve chrámu sa žiaci vybrali na prechádzku mestom smerom k židovskej ortodoxnej synagóge. Sprievodkyňou nám bola p. prof. Zorka Mihoková. Prešli sme okolo Neptúnovej fontány, ktorú dal postaviť židovský občan Marcus Hollander na mieste jednej z vodných cisterien mesta. Pani Zorka upriamila našu pozornosť na secesný palác spomínaného Žida, ukázala nám najstaršiu zachovanú budovu mesta – konkatedrálu sv. Mikuláša z 13. storočia, evanjelické lýceum, na ktorom vyštudoval náš oravský rodák Pavol Országh Hviezdoslav právo i pamätnú tabuľu s menami 24 nevinných prešovských mešťanov a zemanov, ktorých dal pre kolégiom potupne popraviť generál Caraffa z Neapola v roku 1687. Následne sme pokračovali popri vodnej veži Kumšt do židovskej ortodoxnej synagógy.
Uprostred suburbia, v ktorej sa nachádza okrem chrámu i rabinát, židovská škola a rituálny bitúnok, sme sa zastavili pri pamätníku viac než 6000 obetiam holokaustu z Prešova a jeho okolia. Synagóga bola postavená koncom 19. storočia v neorománsko- maurskom štýle. Je bohato zdobená. Na jej východnej strane sa nachádza archa, v ktorej sú uložené zvitky Tóry. Dnes slúži ako stále činná modlitebňa pre židovskú komunitu z Prešova a okolia. V hornej časti – ženskej galérii je múzeum, ktoré uchováva bohatú históriu židovskej komunity v regióne. Žiaci sa dozvedeli veľa o tradíciách, zvykoch a histórii tejto komunity, ako aj o významných historických udalostiach, ktoré sa spájajú so židovskou kultúrou mesta.
Poslednou zastávkou exkurzie bol Solivar, kde žiaci nahliadli do histórie a tradície ťažby soli v regióne Šariš. Múzeum solivarníctva ponúka fascinujúci pohľad na to, ako sa soľ ťažila a spracovávala v minulosti, čo malo veľký vplyv na hospodársky rozvoj mesta. Žiaci si prezreli rôzne technické objekty, nástroje a exponáty, ktoré slúžili na čerpanie a varenie soli zo soľanky už v 17. storočí. Prezreli sme si aj gápeľ zo 17. storočia, ktorý je najväčší a najstarší v celej strednej Európe a stále funkčný! Vedeli ste, že v objekte Četerní, ktoré od roku 1815 slúžili na uskladnenie soľanky sa nachádza viac ako 200 ročný vyrytý latinský nápis a budova bola postavená bez použitia jediného železného klinca?
Exkurzia do Prešova bola pre žiakov skvelou príležitosťou spoznať fragment histórie, kultúry a náboženských tradícií tohto krásneho mesta. Určite tam ešte opäť prídeme!
JL