• Zo školských lavíc do terénu

17. 5. 2024

Naše školské lavice sme dňa 15.5. vymenili za exkurziu, ktorá nám upevnila prebraté učivo. Vybrali sme sa po stopách Černovskej tragédie, ktorá sa odohrala 27.10.1907, kedy maďarská vrchnosť rozkázala strieľať do obyvateľov Černovej. Tí chceli, aby im kostol vysvätil ich rodák Andrej Hlinka. Naše kroky viedli k miestu tragédie, kde bolo zastrelených 15 ľudí. Pokračovali sme do rodného domu Andreja Hlinku, kde nám bola táto významná osobnosť slovenských dejín bližšie predstavená. Privítala nás jeho podobizeň vo forme voskovej figuríny a videli sme veľa zaujímavých predmetov z jeho života.
                 Pozreli sme si aj neogotický kostol, pre vysviacku ktorého sa domáci obyvatelia dostali do sporov s maďarskou vrchnosťou. Nakoniec sme sa vybrali k pamätníku obetiam Černovskej tragédie, kde sme symbolicky zapálili sviečky. Po návšteve takýchto miest vedia žiaci lepšie pochopiť časy národnostného útlaku, ale aj silu Slovákov bojovať proti nemu.
                                                                                                                                     Mgr. Dana Plevová

• Návšteva bábkového divadla a historickej školy

14. 5. 2024

Humor, recesiu a nadhľad spolu s detskou hravosťou mali možnosť zažiť tretiaci 12.mája 2024 v Bábkovom divadle Na rázcestí v Banskej Bystrici. Inšpiračným zdrojom rozprávky Deduško Leonardo bolo posledné obdobie života Leonarda da Vinciho, neuveriteľného vynálezcu, maliara, vedca a vizionára. Deti zaujali nielen obrazy, ktoré niekedy dokázali ožiť, ale aj zaujímavé Leonardove vynálezy, predstavujúce úžasnú slobodu nápadov.

Po bohatom umeleckom zážitku nasledovala návšteva Historickej školy prof. Jozefa Mistríka v Španej Doline. V triede so spojenými drevenými lavicami a pieckou s ohníkom sa deti zrazu ocitli v dávnej minulosti. Dozvedeli sa nielen hodne informácií o spôsobe vyučovania, ale vyskúšali si aj písanie husacím brkom, či silu trsteničky. Nakukli aj do histórie dobývania medi, ktorej výskyt bol pre túto oblasť typický.

Bol to deň bohatý na zážitky, dojmy i nové vedomosti.

• Naše bedmintonistky druhé na krajskom kole

14. 5. 2024

Krajské kolo v bedmintone žiakov základných škôl a osemročných gymnázií sa uskutočnilo v príjemnom prostredí športovej haly ZŠ Janka Matúšku. Turnaja sa zúčastnilo 5 chlapčenských a 6 dievčenských dvojíc, ktoré vždy medzi sebou odohrali jednu štvorhru a dve dvojhry.

Najviac sa na turnaji darilo dievčatám Dominike Argalášovej z 8.A a Miriam Domagalovej z 5.A, keď po víťazstve v trojčlennej skupine, vo finále nestačili na hráčky z D. Kubína a  obsadili tak výborné 2. miesto.

Našim chlapcom Marekovi Korčuškovi z 8.A  Danielovi Kristofčákovi 6.A sa podarilo po niekoľkých tesných prehrách, získať v skupine iba jedno víťazstvo a obsadili celkovo 4. miesto.

Všetkým žiakom ďakujeme za reprezentáciu našej školy a praje veľa ďalších športových úspechov.

• EXKURZIA V PRIEHRADNOM MÚRE

6. 5. 2024

Na začiatku činnosti chemického krúžku boli žiaci oboznámení s plánom práce a dostali prísľub, že na konci roka pôjdeme na exkurziu do priehradného múru na Oravskej priehrade. Žiaci nezabudli, a tak sme sa 2.5. ocitli v útrobách betónového kolosu. Dozvedeli sa množstvo zaujímavých informácii o histórii a význame tejto stavby. Pán sprievodca nás previedol útrobami múru a dlhými tmavými chodbami sme sa dostali až na  miesto, kde bolo nad našimi hlavami 5 metrov betónu a 25 metrov vody. Ochutnali sme aj vajcový minerálny prameň, ktorý vyviera priamo v dutinách múru. Bolo tam chladno a trochu desivo, ale stálo to za to. Táto aktivita bola jedna z mnohých, ktoré popri chemických pokusoch na krúžku žiaci absolvujú.

Kyselová J.

2. 5. 2024

Dňa 25. 4. 2024 sa školou opäť niesol ľudový spev. Rozmanitosť tejto ľudovej tvorby
            prišlo ukázať 21 spevákov a speváčok. Spevníček, z ktorého súťažiaci čerpali, umožnil bohatý
            a pôsobivý výber jednotlivých pesničiek. Sympatickou črtou súťaže bolo aj početné
            publikum, ktoré tvorili nielen spolužiaci a kamaráti spevákov, ale aj ich rodičia a starí rodičia.
            Výsledky boli nasledovné:
            1.kategória: